Mudurnu’da Bir Gelenek Sona mı Eriyor

Mudurnu’da Bir Gelenek Sona mı Eriyor

Mudurnu ilçesinde, gelenek olarak yaşatılan ‘Epcennet Şenlikleri’; Hicri-Recep ayının ilk Perşembe gününü cumaya bağlayan ‘Regaip Kandili’ gecesi yapılırdı.

Bütün Mudurnu halkının katıldığı Epcennet Şenlikleri, akşam karanlığı ile başlatılır ve gece yarılarına kadar sürerdi. Evler, caddeler, parklar, camiler ışıklandırılır, dar bir vadi içinde kurulmuş olan ilçenin doğu ve batı yamaçlarında, her mahalle ‘Epcennet Ateşleri’ yakardı. Bütün şehir bir ışık ve ateş selinin aydınlığına bürünürdü. Çocukların ve gençlerin etkin olarak görev aldığı, mahallenin sözü dinlenen birkaç büyüğünün denetleyip yönlendirdiği Epcennet Şenliklerinin hazırlıklarına, bir ay öncesinden başlanırdı.

Kasabadaki dokuz mahalle, hazırlık ve şenlik sürecinde ayrı gruplar halinde örgütlenir ve çalışmalarını yürütürdü. Mahalleler arasında tatlı bir rekabet havası içinde yürütülen faaliyetler sırasında, aynı mahalle grubu içerisinde de tam bir dayanışma ve işbirliği yaşanırdı.

İlk çalışmalara, mahalle içindeki evlerin gezilmesi ile başlanırdı. 20-30 kişiden oluşan çocuk grubu evlerin önüne gelir ve hep bir ağızdan ‘Epcennet ilahisi’ni çığırırdı (söylerdi):

Epcennetin ırmakları
Akar Allah deyu deyu
Lâilahe illallahu!
Cennette Huri kızları
Gezer Allah deyu deyu
Lâilahe illallahu!
İdris Nebi hülle bicer
Diker Allah deyu deyu
Lâilahe illallahu!
Uzun çarşı çamur olur
Baklavalar hamur olur
Ergen kızlar gelin olur
Olur Allah deyu deyu
Lâilahe illallahu!

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir