Kutlu Doğum Haftanız Mübarek Olsun

Kutlu Doğum Haftanız Mübarek Olsun

  • 14.04.2016 22:07
  • 2.240
  • Yaşam

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü kutlamak amacıyla kutlanan haftaya “Kutlu Doğum Haftası” denir.

 

Peki Kutlu Doğum Haftası ne zaman?

 

İşte Kutlu Doğum Haftası ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

 

 

KUTLU DOĞUM HAFTASI NEDİR?

Kutlu Doğum Haftası, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında başlatılan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum tarihinin miladi olarak doğum günü olan 20 Nisan’ın içinde geçen haftaya denir.
Mevlid gecesi ise 13.yy’dan beri kutlanmaktadır. Kutlu doğum haftasında Hz. Muhammed (s.a.v) yad edilir ve kendisine salavat okunur. Bu hafta da anma etkinlikleri yapılır.

 

 

KUTLU DOĞUM HAFTASI NE ZAMAN?

Peygamber Efendimizin doğum tarihi, hicri takvimde 12 Rebiü’l evvel, miladi takvimde ise 20 Nisan olup, 1989 yılında başlayan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri bir dönem hicri tarih, bir dönem de miladi takvim esas alınarak gerçekleştirilmiş, Diyanet işleri başkanlığı; 2007 yılında bir genelge ile Kutlu Doğum etkinliklerinin 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılmasını ve bu tarihlerin dışında program düzenlenmemesini karar altına almıştır.
Kutlu Doğum Haftası, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan arasında kutlanır.

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir