Gelecekte Olacak Deprem Bolu’yu Yakından Etkileyecek

Gelecekte Olacak Deprem Bolu’yu Yakından Etkileyecek

Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu Trt Haber’de katıldığı programda İstanbul Silivri’de 5,8 şiddetinde meydana gelen depremin ardından açıklamalarda bulundu. Beklenen büyük depremin henüz gerçekleşmediğini, gerçekleşecek olan depremin de Bolu’yu etkileyeceğini belirtti.

Video

PROF. DR. GÜROL SEYİTOĞLU PROGRAMDA ŞU AÇIKLAMALARDA BULUNDU
“Amerikan jeoloji servisinin İstanbul Silivri’de meydana gelen depremle ilgili odak mekanizması çözümleri var, ona baktığımızda şunu görüyoruz ki meydana gelen depremin iki fayın arasında sıkışmalı bir sıçramanın olduğu bölgede meydana gelmiş durumda. Bilim insanlarının daha önceden söylediği gibi beklenen depremin fay hattı üzerinde olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla bu gelecekte olabilecek bir depreme işaret olarak da kabul edilebilir.

SİLİVRİ DEPREMİ KUZEY ANADOLU FAY HATTINI NASIL ETKİLER
1999 yılında Körfez depremi ve onu izleyen Düzce depremi ile büyük bir alan kırıldı. Kuzey Anadolu fayı yaklaşık iki yüz elli yılda bir deprem üreten bir parça, yer kabuğunda bir bölge yırtıldığı zaman iki uca gerilme birikiyor. O birikmenin bir ucu Marmara Bölgesi Yalova açıklarından itibaren adalar bölgesinde olduğunu biliyoruz. Diğer uç ise kimsenin çok fazla dikkatini çekmiyor ama diğer uç Bolu’nun olduğu bölge. Dolayısıyla bu iki uçta yeni bir deprem bekleniyor. Bundan sonra olacak bir deprem o hat üzerinde olacak ve Bolu’yu yakından etkileyecek.”

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir