Ekmek Satışına Ambalaj Şartı

Ekmek Satışına Ambalaj Şartı

Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, fırınlarda ekmek satışına ambalaj şartı getirildi.

Türkiye’de koranavirüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında, ekmekler artık kağıt ya da plastik ambalajla satılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ilgili kurumlara, konu hakkında bir genelge gönderdi. Gönderilen genelgede, bazı tüketicilerin belirlenen hijyen kurallarına uymamasının halk sağlığı açısından risk oluşturabileceği değerlendirildiği belirtildi.

EKMEKLER 3 FARKLI ÇEŞİTTE SATILABİLECEK

Halk sağlığını koruma ve koronavirüs salgınının yayılmasını önleme amaçlı yayınlanan genelgede, “Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri belirtilen 3 çeşitte satılabilecektir. Hazır ambalajlı olarak, ambalaj malzemesi içerisinde, ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetinin bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır.

SEYYAR ARAÇLARDA VE PAZARLARDA EKMEK SATMAK YASAKLANDI

Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler, sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir. Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlar da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacak.

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir