Bir Gün Oruç Tutarak Kök Hücrelerinizi Yeniden Canlandırabilirsiniz

Bir Gün Oruç Tutarak Kök Hücrelerinizi Yeniden Canlandırabilirsiniz

Araştırmacılar bağırsak kök hücrelerinde yaşla meydana gelen işlevsellik kaybını çok basit bir şekilde tersine çevirdi. 24 saat gibi bir sürede bu önemli hücreler hem genç hem de yaşlı farelerde iyileşerek canlandı. Kök hücrelerle ilgili yürütülen bu çalışmada orucun genç ve yaşlı farelerin bağırsak hücreleri üzerindeki etkisi araştırıldı. Araştırmacıların keşfettiği şey, sadece bir gün oruç tuttuktan sonra, hücrelerin davranışlarında bir değişim meydana gelmesiydi. Karbonhidratları yakmayı bıraktılar ve yağ yakmaya başladılar. Hücreler yağ asitlerini yakmaya başladıktan sonra işlevsellikleri arttı.

MIT’s Koch Bütünleştirici Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden kıdemli yazar profesör Ömer Yılmaz “İntestinal kök hücreler, daha fazla kök hücrelere ve bağırsakların çeşitli farklılaşmış hücre tiplerine yol açan bağırsağın işleyicileridir. Özellikle, yaşlanma sırasında bağırsak kök fonksiyonu azalır, bu da bağırsakların hasar sonrası kendini tamir etme yeteneğini bozar.Bu araştırmada, 24 saatlik bir zaman diliminde hızlı bir şekilde genç ve yaşlı bağırsak kök hücrelerinin işlevini nasıl geliştirdiğine odaklandık” açıklamasında bulundu.

Ekip farelerin oruçlarını sonlandırdığında bazı bazı transkripsiyon faktörlerinin – DNA’yı RNA’ya dönüştürmeye yardımcı olan proteinler – aktive edildiğini gördü. Bu PPAR olarak isimlendirilmektedir ve kapandıkları zaman hücreler yağ asitlerini yakamazlar. Bu meydana geldiğinde ise hücreler yenileme güçlerini arttıramazlar. Ekip farelere oruç uygulayarak PPAR’ları aktive etmeyi başardı. Ortak yazar Chia-Wei Cheng, “Bu da çok şaşırtıcıydı” diye ekledi. “Sadece bir metabolik yolu aktive etmek, belirli yaş fenotiplerini tersine çevirmek için yeterlidir.”

Oruç tutmanın bağırsakların yenilenmesine yardımcı olduğu keşfi kendi başına önemlidir. Ancak aynı etkiyi elde edebilmek için bu bilgiyi bir ilaçla birleştirme potansiyelinin olması, alt sindirim sistemi üzerindeki tıbbi müdahaleler için bu çalışmayı daha önemli bir hale getiriyor. Bu çalışma örneğin, kemoterapi veya gastrointestinal enfeksiyonlardan kurtulan hastalara yardımcı olabilir.

Ekip, vücudun diğer bölgelerindeki hücrelerin de bu kabiliyete sahip olup olmadığını merak ediyor. Oruç veya ilacın kullanımı birçok farklı organda dokuları uzun ömürlü hale getirebilir.

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir