Mudurnuya Geldi Aynalı Çeşmeye Bayıldı

Mudurnuya Geldi Aynalı Çeşmeye Bayıldı

Doğada olmanın tadını, sokakta olmanın verdiği özgürlük duygusunu, yeni yerler görmeyi ve çoğunluğun günü birlik gezi olarak tercih ettiği şehir Mudurnu’ya gelen Gökhan Konaş isimli bir gezginin, Tekbaşınadaolur isimli web blogunda Mudurnu Hakkında yazdığı bir makale ile karşılaştık. Makalesinde Mudurnu doğasının güzelliğinden ve Mudurnu insanının temiz ve misafirperverliğinden bahsediyor.

 

” Şehirlerarası yollarda hepimiz yol üzerindeki çeşmelere denk gelmişizdir. Bölgede yaşayanlar tarafından yapılmış bu dinlenme alanlarını çıkar gözetmez. Amaç yolda olana fayda sağlamaktır. Bazen çeşmeye küçük bir çardak veya derme çatma bir masa eşlik eder. Bugüne kadar dağ yollarında bu tip çeşme ve çardaklara çok rastladım. Oturup dinlendiğim, yemek yediğim oldu. Aynalı Çeşme ‘de onlardan biri.

Özellikle ilk yola çıktığım zamanlarda bu çardakları gördükçe “kim uğraşmış bunu yapmış buraya? Neden yapmış ki?” diye sorduğum zamanlar da oldu. Gezerken bu tip alanlardan çok faydalandım, hatta bazılarını çekip yazılarımda paylaştım. Kullandıkça hem faydasını, hem de güzelliğini daha iyi anladım. Yalnız Mudurnu ‘da gördüğüm bu Aynalı Çeşme‘yi sizlerle özellikle paylaşmak istedim.

 

Aynalı Çeşme

Bolu – Mudurnu taraflarında bir dağ yolunda ilerliyordum. Hava sıcaktı ve suyum hem ısınmış, hem de azalmıştı. Bir çeşmeye denk gelsem de, soğuk bir su içsem diye aklımdan geçiriyordum. Birkaç kilometre sonra yol üstünde şöyle bir yer gördüm;

 

İlk önce bir ormancının veya çobanın kulübesi sandım. Önündeki çeşmeyi görünce “termosu falan doldurup, rahatsız etmeden devam ederim” diye düşündüm. Arabadan inip, önüne geldiğimde buranın bir kulübe değil, özenle yapılmış çardak olduğunu gördüm. Manzara aşağıdaki gibiydi.

 

Açık alanda, içinde bir sürü alet ve eşya olan bir yer. Birine mi ait acaba diye anlamaya çalışıyordum. Burada dinlenmek ve yemek için gerekli her şey vardı. Gelenlerin faydalanması için yapılmış bir çardak olduğunu içindeki yazıyı görünce anladım.

 

Aynalı Çeşme’ye hoş geldiniz, nasıl bulmak istiyorsanız bırakın…

 

Daha önce de çeşme başlarında çardaklar vs.. görmüştüm ama bu şekilde bir yere hiç rastlamamıştım. Dağın başında bu kadar temiz ve bakımlı bir yer ilk defa görüyorum.

 

Buraya gelenlerin de desteği ile harika bir yaşam alanı haline gelmiş. Bırakın ihtiyacınız olan her şeyin raflara dizilmiş olmasını, bir de süslemişler. Buraya her gelen bir şey eklemiş üstüne. Sobası, semaveri, mangalı var. Izgara, tuz, biber, maşa, bardaklar, temizlik için detarjan, el süngeri bile var. Kilim ve halı ve çiçekler ile süslenmiş her yeri. Kül tablasına kadar düşünülmüş. Hatta bazı tabakların içinde domates, biber vardı. Bununla da kalmamış tuvaletini bile yapmışlar.

 

Kimse gelip zarar vermemiş, bir şey çalmamış, yıkmamış. Her gelen almak yerine, bir şey bırakarak sonraki misafire hazırlamış. Açık alanda olan bir yer için oldukça temiz bırakılmış. Şehir içinde böyle bir yer olduğunu düşünsenize

 

Bu paylaşım geleneği, ortak kullanım adabı ve kültürü malesef pek yok artık. Sahillerin, tatil beldelerinin, kamp yerlerinin pisliğinden, doğayı kirletenlerin aslında şehirde yaşayan insanlar olduğunu görüyorum.

 

Burası Bolu – Mudurnu yakınların bir yer köy yolu ve güzellik ortada. Başka söyleyecek bir şey var mı?

 

 

 

 

 

 

 

Sadece çeşme ve çardakları değil, doğada gittiğiniz yeri en kötü ihtimalle bulduğunuz gibi bırakın.

 

iyi yolculuklar…”

 

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir