Nuh Tufanının İzleri Sünnet Gölünde

Nuh Tufanının İzleri Sünnet Gölünde

Sünnet gölünde bilimsel araştırmalar neticesinde 10.000 yıl önce yaşanan depremler sonucunda,toprak kaymasının akarsuyun önünü kesmesi ile gölün oluştuğu tespit edilmiştir. Yöre halkı tarafından söylenen akarsuyun önünün kesilmesi ile ve suyun birikmesi ile göl oluşmasından sünnet gölü ismini almıştır.
Bolu Göynük Sünnet gölü tabiat parkı içi çevresinde 5 ve 8 km lik yürüyüşünüz esnasıda gölün gün boyu değişen renklerini 300 yılllık çam ağaçlarının fısıltısını endemik bitkileri ve nuh tufanından kaldığı söylenen taş ve kayalardaki midye kabuklarını görebilirsiniz.

 

Sünnet gölü tabiat parkı içerisinde bulunan 125 yataklı dağ otelinde meşhur Bolu mutfağının bakla çorbası, kaşık sapı, keşli cevizli ev makarnası,sünnet gölü mantısı ve tencere kebabını tereyağlı suda köy yumurtasını ve gölde yetişen alabalığı tadabilir satın alabilirsiniz .

 

Şehrin gürültülü kalabalığından uzakta gün boyu renk değiştiren renkli göl sünnet gölünde doğaya kaçamak size çok yakın Ankaraya 200 km İstanbula 260 km mesafedeki muhteşem doğanın samimiyetini ve sürprizlerini görerek enerji alabilir ruhunuzu dinlendirerek unutulmaz bir tatil imkanı yaşayabilirsiniz.

 

 

Uğur Türesin

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir