Komşu Nallıhan’da Sarıkız Örümceği Paniği

Komşu Nallıhan’da Sarıkız Örümceği Paniği

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan “Sarı Ömer” olarak da bilinen “Sarıkız Örümceği” (camel spider), vatandaşları tedirgin ediyor.

Nallıhan’da yaşayan bir vatandaş, evinde yakaladığı bu örümceği sosyal medya sitesinde bulunan Nallıhanlılar Grubunda paylaşarak yetkililer tarafından tedbir alınması konusunda yardım istedi.

SARIKIZ ÖRÜMCEĞİ ET İLE BESLENİYOR

Sarıkız örümceği ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, Dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika ve Namibya’da bulunmaktadır. Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız örümceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız örümcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Boyları 8-10 santim olan sarıkız örümceği, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket eder. Saatte 1,5 kilo metre yol alabilir ve 1 metre yüksekliğe zıplayabiliyor. Zehirli olmadıkları fakat kuvvetli çenelerinin ısırıklarının oldukça fazla can yaktığı söyleniyor ve yedikleri ölü hayvanlardan kendisine geçen bakterileri ısırdıkları yere bulaştırdıkları İçin tehlikeli olmaktadırlar.

Sarıkız Örümceği ısırılmasına karşı acilen hastahaneye gidilip tedavi olunması gerekmektedir.

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir