Bolu Valisi Aydın Baruş Esnaf Duasına Katıldı

Bolu Valisi Aydın Baruş Esnaf Duasına Katıldı

  • 19.02.2018 11:52
  • 1.686
  • Bolu

Bolu Valisi Aydın Baruş, Mudurnu’da yaklaşık 700 yıldır sürdürülen hayırlı ve bereketli kazanç için yapılan Cuma duasına katıldı.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde, Osmanlı döneminden bu yana 7 asırdır sürdürülen hayırlı ve bereketli kazanç için yapılan dua, her cuma esnaf tarafından devam ettiriliyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde eski bir Osmanlı kasabası olan ve Ahilik kültürünün halen yaşatıldığı ilçede, tarihi yapılarını korumanın yanı sıra örf, adet ve geleneklerin de yaşatılması sürdürülüyor.

İlçenin Demirciler Çarşısı’nda her cuma günü seladan önce yaklaşık 700 yıldır “esnaf duası” yapılıyor.

Yapılan esnaf duasına Bolu Valisi Aydın Baruş, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Mudurnu Kaymakamı Efecan Şahin, Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Gazeteci – Yazar Abdurrahman Dilipak, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Yapılan duanın ardından Mudurnu Belediyesi’nde giden Bolu Valisi Aydın Baruş ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, bu tarihsel medeniyet hazinesi olan duanın devam ettirilmesinin önemine değindiler.

Vali Baruş, konuşmasında medeniyetimizin temel değerlerini ve hazinesini oluşturan bu tarihsel geleneğin bugünlerde yaşatılmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, “Hepimizin buradaki kardeşlik duasına ihtiyacı var. Hem ülkemizde hem de dünyada bu kardeşlik mesajının tüm insanlığa ulaştırılması son derece önemli” diye konuştu.

Vali Baruş, esnafın geçmişinden miras aldığı esnaf ahlakını, kazancı ikinci plana atan, önce insanları mutlu etmeyi amaç edinen bir anlayış ile ticaretini yaptığına dikkati çekerek, “Diğer taraftan ilçemiz sivil tarihi mimari açıdan önemli bir ilçe. Burada kaybolmaya yüz tutmuş çok sayıda sivil mimari örneklerimiz, konaklarımız var. Biz de bunları yaşatmak için neler yapabiliriz, misafirlerimizle birlikte değerlendirmesini yapacağız” dedi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ ise esnaf duasının çok güzel bir gelenek olduğuna işaret etti.

Sermaye piyasalarında, borsada, ticarette en çok ihtiyacın kendi özüne dönmek olduğuna dikkati çeken Karadağ, “Biraz yaptığımız işlerde güveni, emaneti, kaliteyi, inandırıcılığı ön plana çıkartmalıyız. Bu tür geleneğimiz ve tarihimizle güçlenerek, bölgemizde güçlü bir finansal ve ticari merkez olacağız Türkiye olarak. Bu anlamda da Mudurnu’da devam ettirilen bu gelenek çok hoşumuza gitti” ifadelerini kullandı.


 

Kaynak: Bolu Valiliği

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir