Bolu Sarıkamış Şehitlerini Andı

Bolu Sarıkamış Şehitlerini Andı

  • 9.01.2016 15:31
  • 2.376
  • Bolu

101 sene önce Allahuekber Dağlarında donarak şehit düşen binlerce askerimiz Bolu Valiliği, Belediye Başkanlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği “Vefakar gençlik, fedakar ecdadını unutmayacak” sloganıyla düzenlenen program ile anıldı.

Abant’ta düzenlenen anma programına Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Burak Saygılı, daire müdürleri, Bolu Gençlik merkezi üyesi gençler, Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sarıkamış şehitlerini anma programı çerçevesinde düzenlenen saygı yürüyüşü öncesi basın mensuplarına organizasyonun amacı hakkında bilgiler veren Bolu Valisi Aydın Baruş, Sarıkamış’ta şehit olan on binlerce askeri yad ettiklerini belirterek, “Onların torunları olarak, bizlere bıraktıkları mukaddes emanete gençliğimizle birlikte sahip çıktığımızı göstermek için bugün bu yürüyüşü tertip ettik” dedi.

Tabiat parkında bulunan küçük piknik alanında toplanan vatandaşlar, ellerindeki meşaleler ve giydikleri Osmanlı asker kıyafetleriyle büyük piknik alanına kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü. Saygı yürüyüşü organizasyon alanında büyük bir ateşin yakılmasının ardından sona erdi.

Düzenlenen anma programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalarla devam etti.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Burak Saygılı yaptığı konuşmasında, katılımcılara Sarıkamış’ta şehit düşen askerlerimizin yaşadıklarını anlattı.

Konuşmasına Günay Tulun’un “1914 Kışında Sarıkamış Karları” isimli şiirinden bir dörtlükle başlayan Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem, “Sarıkamış, bundan 101 yıl önce 120 bin vatan evladının gözlerini kırpmadan vatan için, bayrak için, mukaddesat için canlarını feda edip, donarak şehit olmalarının adıdır.Sarıkamış, İnandığı değerler uğruna anadan, yardan, evlattan vazgeçmenin adıdır.Sarıkamış, Şehitliğin kâinatın efendisi Hz. Muhammed (SAV) efendimize komşu olunacağını bilerek, canlarını feda eden henüz 14 yaşındaki vatan evlatlarının şehadetidir.Sarıkamış, -45 derecede yazlık kıyafetlerle, yırtık postallarla şehadet şerbeti içen yiğitlerin destanıdır.Evet, tarihimize baktığımızda zaferlerin geniş yer tuttuğu kadar acıların da yer tuttuğunu görmekteyiz.İşte Çanakkale 250 bin vatan evladı gözünü kırpmadan şahadet şerbeti içti.İşte Yemen binlerce vatan evladı sıcak çöllerde şahadet şerbeti içti ve nihayetinde bugünde dualarla yâd edeceğimiz Sarıkamış’ta 120 bin vatan evladı -45 derecede Allahuekber Dağlarında donarak canlarını feda etti.Bugün bu acılar bizim için çok büyük önem arz etmektedir.O acılarla vatan kurtulmuş, bayrak inmemiş ve ezan dinmemiştir. Bizler bugün Gençlik ve Spor Bakanlığının birer ferdi olarak ecdadımızı unutamazdık.Bizler sıcacık evlerimizde oturup bir Fatiha’yla da şehitlerimizi anabilirdik, bir salon programı ile de şehitlerimizi yâd edebilirdik.Ama olmazdı, olmamalıydı.Ecdadımız bizim için -45 derecede canlarını feda ederken bizler de o acıyı yaşamalıydık soğuğu hissetmeliydik ve bugün bunun için buradayız.Şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Sözlerimi merhum şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un milli marşımızdaki şu dizeleriyle bitirmek istiyorum.Bastığın yerleri “toprak!” diyerek geçme, tanı!Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı;Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı” diyerek tamamladı.

Konuşmaların ardından, şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim okunması ve edilen dua ile program sona erdi.

Programın ardından tüm katılımcılara Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sıcak çorba, sandviç, su ve meyve suyundan oluşan kumanya ikram edildi.

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir