Bahar alerjisinden korunmanın yolları

Bahar alerjisinden korunmanın yolları

Mevsimsel alerjiler arasında yer alan ve birçok kişide görülebilen bahar alerjisi, polenlerin artması sebebiyle ortaya çıkan alerjik rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Daha çok burun çekme ve hapşırma nöbetleri gibi belirtilerle kendini gösteren bahar alerjisi arasında en yaygın olarak bilineni saman nezlesi. Havaların ısınması ve bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte artan bahar alerjisi, ciddi bir rahatsızlık olmamasına rağmen yaşam şeklini olumsuz etkilemesi alerjik sorunları olan birçok kişi için sıkıntılara yol açıyor.

 

 

Bahar alerjisinin belirtileri
Polenlerin daha fazla yayılması sebebiyle özellikle rüzgarlı ve kuru havalarda kendini gösteren bahar alerjisi belirtileri şunlardır:

– Burun akıntısı

– Sulu gözler

– Hapşırma

– Öksürük

– Kaşıntılı gözler ve burun

 

 

Bahar alerjisinden korunmanın yolları
Eğer bahar alerjisine sahipseniz, bu sorundan tamamen kurtulmanız imkansız. Ancak alacağız basit önlemler ile alerjinin sebep olduğu rahatsızlıkları, hafif şekliyle atlatmanız da mümkün.

– Polenlerin çok yüksek olduğu zamanlarda, kapalı ortamlarda bulunun. Özellikle sabahları polen sayısının yüksek olması sebebiyle dışarıya çıkmaktan mümkün olduğunca kaçının.

– Bahar aylarında alerjenlerden uzak durmak için kapı ve pencereleri çok fazla açmayın. Ortamdaki havayı temizlemek için bu mevsimlerde bir hava temizleyici kullanmaya özen gösterin.

– Islak saçların polenleri toplayan bir etkiye sahip olması sebebiyle, dışarı çıkmadan önce saçlarınızı kurutun.

– Haftada iki kez halılarda ve raflarda hapsolan polenleri, küfleri ve tozları toplaması sebebiyle yaşam alanlarınızı elektrik süpürgesi ile temizleyin. Ancak sıradan bir elektrik süpürgesi toz kaldıracağı için hepa filtre ile donatılmış olmasına dikkat edin. Ayrıcatemizlik esnasında maske kullanmayı ihmal etmeyin.

– Kuru bez ile silinen yüzeylerde alerjenlerin yayılma ihtimali yüksek olacağından, mobilya ve rafların tozlarını alırken nemli ve temiz bir bez kullanın.

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir