Atık Kağıtları Toplayarak Geri Dönüşüme Kazandıracaklar

Atık Kağıtları Toplayarak Geri Dönüşüme Kazandıracaklar

Mudurnu Halk Eğitimi Merkezi atık kağıt toplama kampanyası başlattı. Evinde, iş yerinde atık kağıdı olan Mudurnulu vatandaşlarımızdan destek bekliyorlar.

Konu ile ilgili açıklama yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cemali Özlü “Atık kağıtları geri dönüşüme göndererek ormanlarımızın korunmasına katkı sağlayalım” mesajını verdi.

Geri Dönüşüm Bizlere Neler Kazandırıyor?

Doğal kaynaklarımız korunur;

Doğal kaynaklarımız, dünya nüfusunun ve tüketimin artması sebebi ile her geçen gün azalıyor. Doğal kaynaklarımızı daha verimli bir şekilde kullanmalıyız. Ambalaj atıklarının geri kazanımıyla, doğal kaynaklarımızı daha az tüketiriz. Örneğin, kağıdı geri dönüştürerek, kağıttan kağıt üretiyoruz. Kağıt üretimi için ağaç kesimini azaltıp, ormanların yok olmasına engel olabiliriz. Plastiği geri dönüştürerek petrol tüketimini önleyebiliriz.

Enerji tasarrufu sağlar;

Geri dönüşüm işlemleri, hammaddeden üretim işlemlerine göre daha az sayıdadır. Bu nedenle, geri dönüşmüş malzeme üretimi sırasında önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır. Örneğin, bir alüminyum kutunun geri dönüşümü, içecek kutusunun birincil hammaddesinden üretimine göre yüzde 90 enerji tasarrufu sağlar. Kağıdın geri dönüşümü ile üretimde yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlanır.

Ekonomiye katkı sağlar;

Geri dönüşüm, atıkların hammaddeye dönüştürülmesi ile doğal kaynak kullanımını azaltır. Böylece, doğal kaynakların hızlı bir şekilde tüketilmesini önlemeye yarar. Ayrıca, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır. Bu, ülke ekonomisine önemli katkılar getirir. Doğal kaynaklarımız sınırlı plastik türevi ürünleri üretmek için hammaddeyi yurt dışından temin ediyoruz. Geri dönüşümle ithal edilen plastik hammaddelerin ithalatı azalacak ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacaktır.

Atık miktarı azalır;

Geri dönüşüm sayesinde daha az atık üretilir, çöplüklere daha az atık gider. Atıkların taşınması ve depolanması kolaylaşır. Pahalı yatırımlar olan düzenli çöp depolama alanlarının kullanım süreleri uzar.

Geri dönüşüm geleceğe yatırım demektir;

Geri dönüşüm bilinciyle döngüyü kurduğumuzda, gelecek kuşakların da bizim yararlandığımız doğal kaynaklardan yararlanma şansına sahip olmalarını sağlayabiliriz.

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir