3. Etap Toki Sakinleri Yönetime Tepkili

3. Etap Toki Sakinleri Yönetime Tepkili

 • 31.12.2018 14:59
 • 2.708
 • Emlak

Mudurnu ilçemizde bulunan 3. Etap TOKİ konutlarında oturan vatandaşların sorunları devam ediyor. Pazar günü Mudurnu’da toplanan 150’nin üzerinde ev sahibi TOKİ yönetimine isyan etti.

“ZOR GEÇİNİYORUZ, ISINAMIYORUZ”


Toki taksiti ve aidat üzerine yakıt tutarının eklenmesinden sonra aylık giderleri 1.000 ₺ nin üzerine çıkan vatandaşlar geçim sıkıntısına düştü.

“KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKIYORUZ”


Bir araya gelen vatandaşlar bir basın açıklaması yaparak yaşananları kamuoyunun vicdanına bıraktı.

Yapılan açıklamada, “Bizler, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca inşa edilerek tarafımıza teslimatı yapılan, Bolu ili Mudurnu İlçesinde 3. Etap 496 konut TOKİ Konutları’nda yaklaşık 13 aydır ikamet etmekteyiz. İçerisinde bulunduğumuz sitenin yönetimini TOKİ Başkanlığı’nca yetkilendirilen Emlak Yönetim A.Ş. yapmaktadır. Bilindiği üzere, ülkemizin değişik bölgelerinde yıllardır toplu konutların yönetim faaliyetlerini profesyonel olarak yürüten Emlak Yönetim A.Ş. ne yazık ki, Mudurnu 3. Etap TOKİ Konutları’nın yönetiminde gereken başarıyı ve profesyonelliğini bir türlü gösterememiştir.

Şöyle ki, 2018-2019 kış döneminde konutlarımızın ısıtılması için yönetim tarafından satın alınan kömür maliyeti konut sahiplerini çileden çıkarmıştır. Geçtiğimiz Temmuz ayında site yönetimi tarafından, tonu 1200 TL’den satın alındığı açıklanan kömür her ne oldu ise Dolar kurunun yükselmesi bahanesi ile Eylül ayında tonunu 1608 TL’ ye almak zorunda bırakıldık. Yönetim tarafından bizlere yapılan açıklamada, Temmuz ayında 850 ton kömür için ton başı 1200 TL’den anlaşma yaptık, ancak yüklenici firmadan ihale öncesi herhangi bir teminat alınmadığı için Dolar kurunun da hızla yükselmesi sebebiyle yüklenici sözleşmeyi imzalamadı denildi.

Bizler merak ediyoruz, TOKİ tarafından yetkilendirilerek profesyonel olarak faaliyet gösteren bir kurum nasıl olur da yaklaşık olarak 1 Milyon TL’nin üzerinde bir ihale yapıyor ve hiçbir surette karşı tarafı bağlayıcı bir teminat veya belge istemiyor. Bunu anlamak mümkün değil, her zamanki gibi yine olan vatandaşa oluyor ve zaten taksitlerini ödeme zorluğu yaşayan konut sahiplerine ilave olarak bir yük daha binmiş oluyor.

Ayrıca ilçemizde bulunan ve amatör bir yönetim yapılanmasına sahip, 1. ve 2. Etap Toplu Konutları bile yaz aylarında gerekli bağlantıları yapıp bizlerden yaklaşık %30 daha uygun fiyattan kömürlerini almayı başarabilmişlerdir. Bu izah edilmesi mümkün olmayan süreci esefle kınıyor ve Emlak Yönetim A.Ş.’nin tutarsız, umursamaz ve gayri ciddi olarak yürüttüğü kömür alım ihalesi sürecini kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“13 AYDIR HESAP VERMEYEN YÖNETİM İSTEMİYORUZ”


Açıklamanın devamında vatandaşlar 13 aydır hesap vermeyen yönetim istemediklerinin altını çizerek, “Ayrıca 1 yılı aşkındır yönetmekte oldukları sitemizin, gider tablolarını, konut tesliminde bizlerden yönetim avansı adı altında alınan paralar ile aylık olarak ödediğimiz aidatların ne şekilde ve nerelere kullanıldığını, gider tablolarının site sakinlerine dağıtıldığı, ancak hiçbir şey anlaşılmadığı, gider tablolarının alelacele blok panolarına asıldığı, gelir tablolarının belirsizliği, kömür taksiti ve aidatlarını düzenli olarak ödemeyenler hakkında nasıl bir işlem tesis edildiği hakkında bilgi istememize rağmen bizlere geçiştirici ve yuvarlak cevaplar verilmektedir.

Bizler şeffaf bir yönetim anlayışı içerisinde, çıkarlarımızın korunması ve ödediğimiz ücretlerin karşılığında gerekli hizmeti almak verdiğimiz aidatların hesabını sorduklarımızda da gelir giderin gösterilmesini istiyoruz. Ayrıca en büyük sorunumuz olan kömür alım sürecinde de çıkarlarımızın korunmasını Mudurnu 3.Etap TOKİ Sakinleri olarak istiyoruz. 13 aydır hesap veremeyen yönetimi istemiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerini kullandı.

YORUM

“3. Etap Toki Sakinleri Yönetime Tepkili” için 2 yorum

 1. bolulu dedi ki:

  Gerçekten bu millet nasıl geçiniyor 1600 tl maaş 1000 tl gider ? Allahtan 2020 lira oldu asgari ücret.

  1. Sabahattin Duysak dedi ki:

   3. 4. Tokinin yönetimi maalesef yöneticilikten bir haber.Devletin bu yatırımlarını yöneticiler maalesef hiç etti.Tokinin hiç mi müfettişi yok.Bu millet niçin ayakta.4. Tokinin garantili kalorifer kazanlarını kim ve nasıl kapsam dışına cıktı. Allah rızası için adil bir müfettiş istiyoruz.Saygilarimla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir