23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak önemli yer tutan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924’te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermişti. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştı. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir. Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

 

BUGÜN MAKAM KOLTUKLARI ÇOCUKLARIN

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96. Yıl Dönümü münasebetiyle Kaymakamımız Sayın Mehmet Rıdvan DOĞAN koltuğunu Abdurrahim Tırsı İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine devretti.

 

Öğrencilerin ziyaretlerinden dolayı duyduğu mennuniyeti dile getiren Kaymakamımız Sayın Mehmet Rıdvan DOĞAN, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ve dolayısıyla halkın ülke yönetiminde tam anlamıyla söz sahibi olması nedeniyle de ayrı bir anlam ifade ettiğini, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği ülkü ve ilkeler doğrultusunda yetişen ve onun izinden giden yeni nesiller ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilelebet payidar kalacağını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının da dünyada çocuklara ithaf edilen tek çocuk bayramı olması nedeniyle bir ilki ifade ettiğini belirterek tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını en içten dileklerimle kutlarım dedi.

Belediye Başkanlığı makamına oturan çocuk başkan Esmanur Tuna, Başkan İnegöl’den Okulları için taleplerde bulundu. Yapılan görüşmelerin ardından Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, çocuk başkan Esmanur Tuna’ya projeler hakkında bilgiler verdi.

Başkan İnegöl ziyaretin sonunda çocuk başkan Esmanur Tuna ve beraberinde gelen öğrencilere hediye takdim etti.

 

TBMM’nin açılması ve ilk hükümetin kurulması
Mustafa Kemal’in Meclis-i Mebusan’ın İstanbul dışında bir yerde toplanması gerektiği düşüncesinde ısrar etmesine rağmen, meclisin İstanbul’da toplanmasını kabul edilmek zorunda kalınmış, Mustafa Kemal’in korktuğu gelişme yaşanarak İstanbul işgal edilmiş Ve Meclis-i Mebusan çalışmalarına süresiz ara vermişti. Bu gelişme millet iradesinin tecelli etmesi imkânını ortadan kaldırmıştı. Dolayısıyla gelişmeler İngilizlerin arzu ettiği yöndeydi. İngilizler Damat Ferit Hükümeti’nin iş başına getirilmesini sağlatarak hazırlayacakları barış şartlarını İstanbul Hükümeti’ne rahatlıkla kabul ettirebilecekleri ortamı oluşturmuşlardı. Bir aksilik halinde Yunan kuvvetleri zaten saldırıya hazır bekletilmekteydi. Ancak Anadolu’ya geçtiği günden itibaren Milli Mücadele hareketini Türk Milletine mal etme kararı ile hareket eden Mustafa Kemal boş durmamıştı. Artık Mustafa Kemal’in gençliğinden beri kafasında tasarladığı millet egemenliğine dayalı yeni bir devlet kurmanın zamanı gelmişti. Mustafa Kemal ilk adım olarak işe, 19 Mart 1920’de askeri ve sivil yetkililere bir genelge göndermekle başlamıştı. Bu genelge ile durumu yetkililere izah eden Mustafa Kemal, Ankara’da her livadan seçilerek belirlenen beşer temsilcinin bir kurucu meclis oluşturulacağını açıklamıştı. Bu genelgenin yayınlanmasından sonra hızla seçimlere başlanmış ve seçilen üyeler Ankara’ya ulaşmaya çalışmışlardı. Mustafa Kemal 21 Nisan’da ikinci bir genelge daha yayınlayarak, meclisin 23 Nisan 1920 Cuma günü çalışmalara başlayacağını açıklamıştı. 23 Nisan günü Ankara’ya ulaşabilen 78 üyenin katılımı ile ilk TBMM resmen açılmıştı.
İlk TBMM’nin faaliyetleri
TBMM öncellikle Anadolu’daki asayişsizliği ortadan kaldırmak için harekete geçmiş ve 23 Nisan 1920’de “Hiyanet-i Vataniye Kanunu” nu çıkartmıştı. Bu yasayı uygulamak üzere 11 Eylül 1920’de İstiklal Mahkemeleri kurulmuştu. Meclis 7 Haziran 1920’de çıkarttığı bir yasa ile Osmanlı Devleti ile yapılan her çeşit sözleşmeyi, ayrıcalığı, yer altı kaynaklarının verilmesi gibi açık ya da gizli yapılmış her türlü anlaşmayı, 16 Mart 1920 tarihinden itibaren olmak üzere geçersiz saymıştı. Böylece bütün yabancı devletler Ankara ile ilişki kurmak ve anlaşmak mecburiyetinde kalmıştı. İlk meclis 20 Ocak 1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu (Anayasa) çıkarılıncaya kadar, Osmanlı Kanun-u Esasisi’nin millet idaresi ile çelişmeyen hükümlerden yararlanmış, bu tarihten sonra yeni kanunlar, yeni yasaya dayanılarak çıkarılmıştı. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak önemli yer tutan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.
Kaynak: Mudurnu Kaymakamlığı ve Mudurnu Belediyesi

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir