20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı, bu gece saat 24:00 itibarıyla yürürlüğe giriyor. Buna göre 1 Ocak 2000 ve üstü doğumlular sokağa çıkamayacak. Peki, Yirmi yaş altı sokağa çıkma yasağı nedir? Yirmi yaş altı sokağa çıkma yasağı cezası ve kuralları nelerdir?

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizin tamamında daha önce 65 yaş üzeri uygulanan sokağa çıkma yasağını 20 yaş altına da getirdik. 1 Ocak 2000 ve üstü doğumlular sokağa çıkamayacaktır.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KURALLARI VE CEZASI NEDİR?

20 yaş altı kişilere uygulanacak sokağa çıkma yasağı kuralları 65 yaş üzeri ile aynı olacak. 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına uymayanlardan para cezası kesiliyor. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesiliyor. Para cezasına rağmen evine dönmeyenlere;

Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

YORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir